50’yi Aşkın Uzman Uyum Ölçüm Aracı için Ankara’da Buluştu

Mültecilerin Uyumu Projesi, Uyum Ölçüm Aracı Uzman Eğitimi; proje partneri Migration Policy Group’tan Uluslararası Araştırma Koordinatörü Thomas Huddleston eğiticiliğinde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen akademisyenler, sivil toplum temsilcileri, uluslararası kuruluşların çalışanları, hukukçular ve alanında uzman birçok ismin katılımıyla 29-30 Ağustos 2016 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi.

DSC_0035

Program, Proje Koordinatörü Özge Özmen’in İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ve Mültecilerin Uyumu Projesi (MUP) hakkındaki sunumunu takiben İGAM Başkanı Sn.Metin Çorabatır, AB Delegasyonu’ndan Michael Rupp, AB Bakanlığı’ndan Bilgi Can Köksal ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden (BMMYK) Paolo Artini’nin açılış konuşmalarıyla başlayıp, projenin AB’li ortağı Migration Policy Group uzmanı Thomas Huddleston’ın yönetimindeki uzman eğitimiyle devam etti.

DSC_0045

Mülteci Uyum Ölçüm Aracı’nın (IET) anlatıldığı eğitimde, tanışma toplantısının ardından uyum ölçüm aracının gelişim tarihi ve uyum göstergelerinin sunumuna geçildi. Eğitimin birinci gününün kapanışında ise ölçüm aracının yapısı, ulusal ortakların ve uzmanların veri toplama sürecindeki rolü ile göstergelerin açıklanması ve uzmanların geri dönüşleri üzerinde duruldu. Eğitimin ikinci ve son gününde, uyum göstergelerinin açıklanmasına uzmanların kendi çalıştıkları alan ve bölge özelinde paylaştıkları deneyimlerin değerlendirilmesiyle devam edildi. Eğitimin kapanışında veri toplama ve raporlama sürecine yönelik muhtemel sorunlar ve çözümleri değerlendirildi.

 

Mülteci Uyum Ölçüm Aracı Eğitimi’nde üzerinde durulan temel göstergeler;

-Genel Şartlar Göstergeleri

-Yasal Uyum Göstergeleri

-Sosyo-Ekonomik Uyum Göstergeleri

-Sosyo-Kültürel Uyum Göstergeleri

DSC_0074-001

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir