Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından Türkiye’deki 32 Suriyeliye kuaförlük eğitiminin yanı sıra Türkçe öğretilerek meslek sahibi olmalarının sağlanacağı Bölgesel Entegrasyon Hızlandırıcıları  Projesi (RIAC-s )TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

Açılışta konuşan İGAM Başkanı Metin Çorabatır, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen 36 Suriyeliye 3 ay boyunca kuaförlük eğitimi verilen projenin sonunda 32 kişiye istihdam imkanı sağlanacağını söyledi. İGAM olarak Türkiye’ye gelen Suriyelilere yönelik çalışmalar yürütüldüğünü belirten Çorabatır: “Türkiye’nin bu kriz karşısındaki başarısı dünya tarihine yazılmıştır.” dedi.

Çorabatır, İGAM, 30 aylık bu projenin yürütülmesinde işkur işbaşı eğitim programından yararlanıyor. İşveren ortağımız Ankara’nın en önde gelen Parisli Cemil Kuaför  salonlarını, kendilerine mülteci entegrasyonu sorununa el attıkları ve böylece bir örnek oluşturdukları için çok teşekkür ediyorum dedi.

Çorabatır, projenin amacını da mültecilerin işgücü piyasasına entegrasyonunu hızlandırmak ve kalifiye işlerde istihdamların sürdürebilirliğini artırmak olarak açıkladı.

Projenin yerel yürütücülerinden Göksel Ayrancıgil, ülkelerinde mesleki açıdan belli bir konuma gelmiş Suriyelilerin Türkiye’ye geldiklerinde arayış içerisine girdiklerini, kendilerinin de bu nedenle söz konusu kişilere eğitim vermeyi düşündüklerini ifade etti. Ayrancıgil, “Allah, ‘insanların en hayırlısı onlara en faydalı olandır’ diyor. Biz de projeye katılan kardeşlerimize kuaför ve berber mesleğini edindirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

AB Delegasyonu Sosyal Politikalar Sektör Yöneticisi Mehmet Caner Demir ise göçmenlerin mesleki becerilere sahip olsa bile dil, sosyal ağ, ayrımcılık sebebiyle sorunlarla karşılaşabileceğini söyledi. Göçün sadece bir sorun ve mücadele alanı olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Demir, ekonomik büyüme, şirketler için rekabet edebilirlik ve sığınmacıların farklı alanlarda var olan yetenekleri açısından da iş dünyası için esneklik sağlayabileceğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından, “Çok Sesli Karma Gençlik Korosu” konser verdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir