Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen, A Strengthened Network and an Integration Map for Refugees (I’MAPPY) projesinin ikinci uluslararası toplantısı 2-3 Ağustos tarihlerinde İtalya’nın Cagliari şehrinde gerçekleşti. 5 ülkeden 6 ortağın katılımı ve İGAM’ın koordinatörlüğü ile yürütülen proje toplantısına İGAM adına Esra Yurt, Kubilay Öztürk ve Deniz Özonuk katıldı. Toplantının ev sahipliğini yapan TDM 2000, İtalyan sığınma sistemini tanıttı. TDM 2000 temsilcilerinin işaret ettiği üzere, İtalya başta Libya olmak üzere Afrika ülkelerinden yoğun göç almaktadır. Cagliari, sığınmacı ve göçmenlerin İtalya’ya ulaştığı ilk nokta olması nedeniyle önemli rol oynamaktadır.

Projede gelinen son durumun değerlendirilmesinin ardından proje çıktıları üzerine tartışıldı. İnternet sitesi ve proje uygulaması gibi entelektüel çıktıların içerikleri üzerine beyin fırtınası yapıldı. Ardından, proje ortakları ve basın mensuplarının katılımı ile basın toplantısı gerçekleştirildi. Basın toplantısı, projenin geniş kitlelere ulaşmasına olanak sağlayıp projenin görünürlüğüne önemli katkıda bulundu.

Ortakların tecrübe paylaşımına olanak tanıyan toplantının ilk günü, şehir sosyal konseyine yapılan ziyaretle son buldu. Şehir konseyine yapılan çalışma ziyaretinde proje katılımcısı STKlar kendilerini, yürütmekte oldukları projeleri anlatma fırsatı buldu. Cagliari şehir konseyi üyeleri ortak ülkelerdeki sığınma, göç ve mülteci, konuları hakkında bilgilendirildi.

I’MAPPY Projesi 5 ülkeden 6 ortak içermektedir

 

Proje basın toplantısına basın mensupları ile proje ortakları katıldı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir