Here you can find the press release in English.

New York, ABD -16 Nisan 2018-

Malala Fonu, Metin Çorabatır’ı, 2018 dönemi Gulmakai Ağı Şampiyonlarından biri olarak ilan etmekten gurur duyar. Gulmakai Ağı, Malala Fonu’nun, kız çocuklarının eğitimde büyük engellerle karşılaştığı ülkelerde çalışan, eğitim savunucularına destek sağlayan bir girişimidir. Yaklaşık dört milyon mülteciyi ağırlayan Türkiye’de, genç mülteci kızların okula gitme oranları önemli ölçüde düşüktür.
Çorabatır, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin (Research Centre on Asylum and Migration-IGAM)
kurucusu ve başkanıdır. Çorabatır, Birleşmiş Milletler’in koordinasyonunda yürütülen ve kısaca 3RP denilen “Suriye Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı’nda öngörülen “mülteci kız çocuklarının ve gençlerinin eğitimi” hedefi doğrultusunda bir çalışma grubu oluşturmaktadır. Bu çalışma grubu, Türkiye’deki mülteci çocukların eğitim alanında karşılaştığı engeller hakkında İGAM’ın hazırlayacağı raporu temel alarak savunuculuk yapacaktır. Ek olarak, Metin Çorabatır orta öğretimin önemi hakkında ailelere ulaşarak ve mülteci hizmetleri hakkında bilgi içeren bir mobil uygulamayı kullanarak bu konuda farkındalık yaratacaktır. Malala Fonu CEO’su Farah Mohamed, Fon’un, yerel eğitimcilerin ve aktivistlerin, kızların ihtiyaç duydukları ve hak ettikleri eğitimi almasında anahtar görevi gördüğüne inandığını belirtmektedir. Farah Mohamed, “Gulmakai Şampiyonlarımız, isteklilikleri, cesaretleri ve kararlılıkları ile, her kızın okula gidebileceği ve kendi geleceğini seçebileceği bir dünya inşa etmeye çalışıyor. Onların liderlik ve savunuculuğuna yatırım yapmaktan gurur duyuyoruz” sözlerini de eklemektedir. Kız çocuklarının eğitimine yönelik yoksulluk, savaş ve cinsiyet ayrımcılığı gibi tehditler, ülkeler ve toplumlar arasında farklılık göstermektedir. Malala Fonu, yerel eğitim savunucularının kendi toplumlarındaki zorlukları anlamada ve çözümler sunmada en iyi konumda olduklarına inanır. Ancak Malala Fonu, yerel eğitim savunucularının kararlılıklarına rağmen, etkilerini arttırmak ve hedeflerine ulaşmak için gereken yeterli kaynağa ve desteğe sahip olmadıkları görüşündedir.
Malala Fonu, bu açığı kapamak için Gulmakai Ağı Şampiyonları’nı birbirleriyle ilişkilendirerek, onlara ihtiyaç duydukları araçları, eğitimi ve ortakları sağlayarak, sosyal/sistematik değişimi sağlamayı hedeflemektedir. Şampiyonlarımız, Pakistan, Afganistan, Nijerya ve Hindistan ile, Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan Lübnan ve Türkiye’de çalışmaktadır.

Gulmakai Ağı hakkında daha fazla bilgi için malala.org/gulmakai adresini ziyaret edebilirsiniz.
Daha fazla bilgi için: malala.org veya igamder.org

+90 532 334 99 97 / mcorabatir@gmail.com (Metin Çorabatır)
+90 312 436 74 78 (IGAM)
Malala Fonu Hakkında: Malala Fonu, kız çocuklarının 12 yıl boyunca öğrenim görebildiği ve korkusuzca
liderlik edebildiği bir dünya için çalışmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir