Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen, Gazeteciler Cemiyeti ortaklığı ile İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) tarafından yürütülen Mülteci Hakları için Medya ve Sivil toplum İş Birliği projesinin Adana ekinliği sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensuplarının katılımı ile başladı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Adana Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Şube Müdür Sn. Çağrı Ün, İGAM Başkanı Sn. Metin Çorabatır, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Nazmi Bilgin ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Cafer Esendemir gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında gazeteci ve STÖ temsilcilerine hitap eden Çorabatır medyanın mülteci meselesindeki önemine dikkat çekti:

‘Türk sığınma sistemi geçici bir karaktere sahip olduğundan entegrasyon kavramına yabancıyız. Bir üçüncü ülkeye yerleştirme an itibariyle çok sınırlı. Bu insanların kendi ülkelerine dönmeyecekleri, dönmek istemedikleri gerçeği yansıtmıyor. Güvenlik barış tahsis edildiği anda gönüllü olarak geri döneceklerdir. Mevcut koşullar altında uluslararası toplum Suriye meselesine çözüm bulabilecek gibi görünmüyor. Entegrasyon tek muhtemel çözüm. Mülteciler Türkiye’ ye nasıl uyum sağlayabilir buna odaklanmaya başladık. Medyaya önemli bir iş düşüyor. Sevindirici olan, krizin 7. senesinde olmamıza rağmen çok büyük bir sosyal infial olmaması. Fakat bu gerilimin artmadığı anlamına da gelmiyor, potansiyel var. Bu potansiyelin gerçeğe dönüşmemesi adına hepimize görevler düşüyor.’

 

İGAM Başkanı Sn. Metin Çorabatır

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Nazmi Bilgin medyanın mültecilere yönelik geliştireceği empatinin altını çizerken, sevgi ve dayanışma mesajları verdi:

‘Bizler gazeteciler olarak sevgi köprüleri oluşturmalıyız. Mültecilerle empati kurmalıyız. Çözüm yolu ancak budur.’

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Nazmi Bilgin

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sn. Cafer Esendemir

 

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar akşam yemeğinde birbirlerini tanıma fırsatı buldu.

Etkinlik takvimi 1-2 Mart tarihlerinde gerçekleşecek eğitim ve çalıştay içerikleriyle devam edecek.

Program akışı ve içeriklerine İGAM sosyal medya hesapları ile www.igamder.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir