İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi tarafından Gazeteciler Cemiyeti ortaklığı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu fonu ile yürütülen ”Mülteci Hakları İçin Medya ve Sivil Toplum İş Birliği” projesi kapsamında 7 Kasım 2017’de İstanbul Point Hotel’de Anadolu Ajansı muhabirleri için gerçekleştirilen eğitim Anadolu Ajansı (AA) Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş’un konuşması ile açıldı.

 

Ardından ”Mülteci Hakları İçin Medya ve Sivil Toplum İş Birliği” projesi koordinatörü Esra Yurt proje bilgilendirme sunumunu yaptı.

 

AA Haber Akademisi eğitimi deneyimli gazeteci ve yazar Mete Çubukçu’nun deneyimlerini paylaştığı sunumu ile devam etti.

 

Öğle yemeğinden önceki son sunumu İGAM Başkanı Metin Çorabatır ”Uluslararası Mülteci Hukukunun Gelişim Tarihi ve Kalıcı Çözümler” başlığı altında gerçekleştirdi.

 

Verilen öğle yemeği arasından sonra eğitim İstanbul Bilgi Üniversitesinden Prof. Dr. Aslı Tunç’un ‘Haber Dili Yoluyla Medyada Mülteci Algısının Yaratılması’ sunumu ile devam etti.

 

 

Mülteci Hakları İçin Medya ve Sivil Toplum İş Birliği” projesi kapsamında Anadolu Ajansı muhabirleri için devam eden eğitim UNHCR temsilcisi Elif Selen Ay ‘UNHCR’ın Çalışmaları ve Medyada Mülteci Algısı’ başlıklı sunumu ile sürdürüldü.

 

Bahçeşehir Üniversitesinden Nilüfer Narlı  ‘Suriyeli Mültecilerin Basında Temsili ve Entegrasyon’ sunumu ile beraber alandaki çalışmalarıyla ilgili detayları muhabirler ile paylaştı.

Eğitimde günün son sunumunu ‘Sosyal Degişim için Gazetecilik’ başlığı ile Nirengi Derneğinden İdil Türkmen gerçekleştirdi ve katılımcılara çözüm odaklı gazetecilik hakkında bilgi verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir