Mülteci sorunları masaya yatırılıyor
Uluslararası Mülteci Kongresi bugün İstanbul’da başlıyor. Mülteci barındıran ülkelerdeki 500 STK’nın çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı 2 gün sürecek kongreye 27 ülkeden temsilciler katılacak.

Uluslararası Mülteci Kongresi, Oxfam, Türkiye Mülteci Konseyi, İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM), Asil Vakfı, Ekonomik Kalkınma Vakfı (İKV), Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Kadın Emeğini Destekleme Vakfı (KEDV), İnsan Kaynağı Geliştirme Vakfı (İKGV), Network for Refugee Voices  (NRV), Ravdanur Vakfı  ve Hayata Destek (STL) gibi bir grup sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen bir girişimdir.

Sütlüce’deki bir otelde bugün başlayacak ve 2 gün sürecek kongreye ilişkin bilgi veren İGAM Başkanı Metin Çorabatır, kongreyi New York’ta BM Genel Kurulu’nda ele alınacak mülteciler konusundaki uluslararası bir girişime müdahale etmek amacıyla başlattıklarını söyledi.

Genel Kurul’da

Hem mülteci barındıran hem de diğer ülkelerin mülteci krizinden mağdur olduğunu hatırlatan Çorabatır, “Mevcut yapıyı koruyarak, onun eksiklerin nasıl tamamlayalım sorusuna cevap bulmak için 2016 yılında New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bir deklerasyon yayımlandı. Sorunlar dile getirildi ve sorunların çözümü için iki tane küresel mutabakatın hazırlanması hedef olarak kondu. Biri göçle ile ilgili biri de mülteciler ilgili bir mütabakat. Bizler de kongereden önce hazırladığımız belgeleri 2018’de New York yapılacak BM Genel Kurulu’nda dünya devletlerinin liderlerinin imzasına sunacağız” ifadelerini kullandı.

Çorabatır konuşmasına şöyle devam etti: 

27 ülkeden delegeler

“Mülteci barındıran ülkelerdeki sivil toplum kuruluşlarının ve mültecilerin kurduğu derneklerin seslerini duyurmak ve küresel mutabakata önerilerini sunmak için atağa geçtik. 25 STK ile mültecilerin kurduğu STK’lar ve Göç Araştırmaları Merkezi bu çalışmayı başlattı. Hazırlık komitesi kuruldu, anketler hazırlandı. Dünyada mülteci barındıran ülkelerdeki 500 STK’ya anketler yaptık. 100 kuruluşla telefonda mülakat yaptık. Mülteci sorunları hakkında çözüm önerilerini aldık. Yapacağımız kongrede hazırlanan taslak metinleri daha rafine hale getireceğiz. Kongremize 27 ülkeden delege katılıyor. Bu metinleri siyasi öneriler haline getireceğiz ve küresel mutabakata sunacağız.”

‘Fikirler halen aynı’

OXFAM Türkiye Direktörü Meryem Aslan da “Asıl nemli olan mültecilerin ve mülteci barındıran ülkelerin söyleyecek bir şeylerinin olduğu ve bir takım politika önerilerini bulunduğunun görülmesi ve kabul edilmesi. Bizler bu kongre ile bunun oluşmasını sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

‘İhtiyaçlar farklılaştı’

İKGV Genel Müdürü Dr. Muhtar Çokar ise şunları söyledi: “Zaman içerisinde hem mülteci sorunu değişti hem de ihtiyaçlar farklılaştı. Bu da yeni politakaların gündeme gelmesine neden oldu. Ancak halen 2000’li yıllardaki politikalar bu konuda egemen. Hükümetlerin, BM’nin, uluslararası kuruluşların fikirleri halen aynı. Gelişmiş ülkeler fazla mülteci almayalım aldığımıza iyi bakalım, diğer mülteciler başka ülkelerde, örneğin Türkiye’de kalsın gibi politikaları var. Bu kongrede amacımız yeni politika belirleme için adım atmak.

(MİLLİYET)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir